top of page

PRACA Z DOMU - mini poradnik

Dzień dobry ! 💜 Już od dawna dostawałam sporo zapytań o pracę w domu, jak to u mnie wygląda, czy mam jakiś system, czy mogę coś poradzić. Spisałam sobie wszystko i chyba nie ma lepszego momentu, aby podzielić się moimi przemyśleniami 💜 to oczywiście bardzo subiektywne rady, ale wiem, że kiedy zmienia się sytuacja i realia, często każda rada jest cenna! Czy pracowaliście w biurze, a teraz zmieniło się to na pracę zdalną, czy też pracujecie w taki sposób cały czas, ale wciąż szukacie podpowiedzi i informacji na ten temat - mam nadzieję, że mój mini poradnik będzie przydatny! A jeśli uważacie, że będzie on ciekawy dla Waszych znajomych, będzie mi ogromnie milo, jeśli puścicie go dalej w świat! To co? Zaczynamy!💜

Nie siedź cały dzień w piżamie. Takie „rozmemłanie” nigdy nie wpłynęło na mnie pozytywnie. Rano zawsze się ogarniam, ubieram i wtedy siadam do pracy.


Zorganizuj sobie przestrzeń do pracy. Wiadomo, że kiedy pracujemy zdalnie jeden dzień to pewnie wystarczy przysiąść sobie gdziekolwiek. Jednak przy długotrwałej pracy na odległość ja rekomenduję wyznaczyć sobie kawałek przestrzeni przeznaczony tylko na pracę - biurko czy stolik - miejsce gdzie postawimy sobie komputer, przybory do pracy, wyznaczamy sobie „strefę biurową”.


Wyznacz sobie ramy czasowe. Praca zdalna, z domu ma kilka pułapek, jedną z nich dla mnie osobiście jest „płynność czasowa”. Chodzi tu o to, że bardzo łatwo jest się zapędzić i pracować praktycznie cały dzień, a przy tym nie mieć pożądanych elektowi. Dlatego ja wyznaczyłam sobie konkretne godziny kiedy jestem dostępna i kiedy nie zajmuje się niczym innym oprócz pracy: 9:00-17:00. Później przychodzi czas na zajęcia domowe i odpoczynek.


Zadbaj o chwile odpoczynku podczas pracy. Kiedy przerw nie mamy narzuconych z góry musimy sobie je sami organizować, bo są ważne! Zjedz lunch, wypij kawę, herbatę, porozciągaj się trochę. Częstotliwość tych przerw warto dobrać sobie indywidualnie, ale nie wolno o nich zapominać.


Zanim zaczniesz działać, zaplanuj. Wyznacz sobie plan dnia, ale też tygodnia. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć natłoku zadań w jednym dniu i przestoju w kolejnym. Działaj metodą małych kroczków. Nie na wszystko masz wpływ, pamiętaj o marginesach czasu podczas układania swojego planu (czasem będziesz czekać na maila, decyzję, telefon, czasem zamuli komputer - weź to pod uwagę).


Nie bój się poprosić o pomoc. Nie oszukujmy się, że praca w domu różni się od tej w warunkach biurowych. Nikt nie zobaczy Twojej frustracji. Kontroluj się i bądź szczery z innymi i ze sobą. Jeśli więc coś sprawia Ci kłopot, lub będzie trwało dłużej niż początkowo zakładałeś - powiedz o tym szczerze. Ustal nowe ramy czasowe, nowy plan, nie ukrywaj tego, staraj się rozwiązywać problemy, poszukaj wsparcia i komunikuj się. Nie czekaj aż problem eskaluje, nie graj na czas, mierz się z problemami w zarodku.


Nie idealizuj pracy w domu. To nie jest łatwiejszy system pracy, zadania wcale nie będą się łatwiej wykonywać, nie ma to wiele wspólnego ze zdjęciami na instagramie, gdzie po kawce już tylko lunch, jakiś mail czy dwa i czas na relaks. Na pewno będziesz się zmagać z „przeszkadzaczami” i różnymi trudnościami. Jednak na pewno dasz radę - wiem co mówię, bo pracuję w taki sposób już dobre kilka lat :)


Zadbaj o swoją motywację. Po kilku dniach pracy, które często mimo starań nie wyglądały tak jak chciałeś łatwo o uczucie rezygnacji i frustrację. Pozwól sobie na to, jednak nie kończ dnia lub tygodnia z takimi emocjami! Warto przekuć to w naukę na przyszłość, wprowadzić modyfikacje na kolejne dni i przede wszystkim docenić się za to co się udało, a nie martwić się tym co dalekie od ideału! Nie od razu Rzym zbudowano!


W grupie łatwiej! Po jakimś czasie może Ci doskwierać uczucie samotności lub osamotnienia. To zrozumiałe. Na pewno też jest nie bez znaczenia, jeśli chodzi o Twoją kreatywność i produktywność. Poszukaj więc czegoś co umili Ci czas i pokaże: „Ej, nie jesteś sam!”. Tu z pomocą przychodzą podkasty, YouTube, blogi. Pooglądaj i posłuchaj jak pracują inni, jak zaczynali, jakie rady mają - to bardzo podnosi na duchu. Zainspiruj się, zmotywuj, zobacz dobre strony tego co i jak robisz - to bardzo ważne i pomocne.Mam nadzieję, że mój poradnik był przydatny! 💜Oczywiście bardzo chętnie odpowiem na wszystkie pytania, bo może się takie pojawiły - piszcie je koniecznie w komentarzach! 💜💜💜

446 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page